Merhabalar,

Microsoft Excel ortamında veri girişlerimizi küçük bir form kullanarak yapabiliriz. Şimdi Excel 'de küçük form oluşturup verilerimizi eklemeyi görelim.

1) Microsoft Excel'i açın ve Excel açık durumda iken ALT+F11 tuşlarına basıp visual basic penceresini açın. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek.
veri1

2) Açılan pencerede sol üst kısımda bulunan Userform Düşmesine tıklayıp bir tane Userform ekleyelim.
veri2

3) Evet aşağıdaki girip Userform'u ekledik. burada belli araçları kullanarak bir form düzenleyip veri girişimiz sağlıyacağız.
veri3

4) Formumuzun ismini vermek için Toolbax penceresinden bir tane Label ekleyelim. İkinci sırada (A) ile gösterilen araca bir kere tıklayıp formun üst kısmına tıklayıp ekleyelim.
VERİ4

5) Eklediğimiz Label'in ismini değiştirmek için solda bulunan Properties penceresinden Caption Ozelliğini değiştirip KİŞİ EKLE yazalım. Ardından yine Properties penceresinden Font özelliğinin yanındaki düğmeye tıklayıp yazı tipi rengi kalınlığınıda değiştirelim.
veri5

6) Aynı Şekilde Toolbox penceresinden Şimdi bir Label daha ekleyin ve  Properties ppenceresinden Caption değerini değiştirip ADI olarak değiştirin. Bir tane daha Label ekleyip onunda Caption değerini SOYADI olarak değiştirin. Formumuz aşağıdaki gibi görünecektir.
veri6

7) Şimdi değerlerimizi gireceğimiz kutucukları ekleyelim. Toolbox penceresinden 3. sırada yer alan Textbox aracına tıkladıktan sonra formumuza tıklayıp ekleyelim. Aynı işlemi 2 kere yapalım biri ADI yazısının karşısına diğeri SOYADI yazsının karşısına gelecek şekilde konumlandıralım. Formumuz aşağıdaki gibi görünecektir.
verim7

8) Şimdi formumuza birde EKLE düğmesi ekleyelim. Toolbox penceresinden ikinci sırada en sağda CommandButton aracına tıkladıktan sonra formumuza tıklayalım ve düğmeyi formumuza ekleyelim. Ekledikten sonra Properties penceresinden Caption değerini değiştirip KİŞİ EKLE yazın ve Font değerinin yanındaki kutucuğa tıklayıp yazının biçimini büyüklüğünü ve kalınlığını değiştirin. Aşağıdaki gibi bir form elde etmiş olacaksınız.
veri8

9) Evet formu oluşturduk şimdilik burasıyla işimiz bitti. Microsoft Excel'e geri dönelim. ve Aşağıdaki gibi bir tablo oluşturalım.
veri9

Forma iki değer eklemiştik. ADI ve SOYADI diye o yüzden oluşturduğumuz tabloda da iki değer bulunmak zorunda tablomuzda bulunan sıra sütununu kendisi otomatik olaran arttıracaktır.

10) Yukardaki menülerden en sağda bulunan Geliştirici menüsüne tıklayın ve Ekle bölümünden düğmeyi seçin ve excelde bi yere yerleştirin.
veri10

Düğmeyi seçtikten sonra Excelde herhangibi hücreye tıklayalım ve düğmeye ait pencere açılacak açılan pencereden yeni düğmesine tıklayalım.
veri11

11) Bizi otomatik oalrak o düğmenin ne işi yapacağını yazacağımız kod bölümüne atacak ve karşımıza aşağıdaki gibi bi pencere gelecek.
veri12

12) Buradaki kod bölümü excele yerleştirdiğimiz düğmeye tıkladığımızda ne yapacağını belirlememizi sağlar. Biz düğmeye tıkladığımızda oluşturduğumuz formun görünmesini istiyoruz bunun için iki kod satırı arasına Userform1.Show yazın.
veri15

13) Şimdi Excel'e geri dönelim ve Excel hücresine eklediğimiz düğmeye tıklayalım.
veri16

14) Visual Basic penceresine geri dönelim sol tarafta bulunan Project penceresindeki forms kısmındaki Userform1 'e çift tıklayalım ve formumuzu görelim. oluşturduğumuz formdaki Kişi ekle düğmesine çift tıklayalım.şimdi bu forma veri girdiğimiz zaman önceden oluşturduğumuz tabloya gerilecek eklenecekmi beraber deneyelim.
veri17

15) Karşımıza aşağıdaki gibi bir kod böloğu gelicek.Bu kod bloğu arasına yazacağımız kodlarla veri ekleme işlemi yapacağız.
veri18

Şimdi bu iki kod arasına şu kodları yazalım,

Range("A2").Select
Do While Not IsEmpty(ActiveCell)
ActiveCell.Offset(1, 0).Select
Loop
If Range("A2").Value = "" Then
Range("A2").Value = 1
Range("A2").Select
Else
ActiveCell.Value = ActiveCell.Offset(-1, 0) + 1
End If
ActiveCell.Offset(0, 1).Value = TextBox1.Text
ActiveCell.Offset(0, 2).Value = TextBox2.Text
MsgBox ("Kayıt Tamamlandı")
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""

aşağıdaki gibi resim elde edilecek.
veri19

16) Excel'e geri dönelim ve eklediğimiz düğmeye tıklayıp açılan forma verileri girelim (adı ve soyadı kısımlarını dolduralım) ve kişi ekle düğmesine tıklayalım.
veri20
 

Verileri girdik. giridğimiz veriler tabloya eklendi ve sonuç olarak mesaj koutusu ile kayıt tamamlandı mesajını verdi ve formumuzun içi boşaltıldı.
veri21

Evet bu bu kadar. Neler yaptık kısaca özetleyelim.
         – Excel 'i açtıktan sonra ALT+F11 ile Visual Basic ortamına girdik.
         – Kendimize veri giriş formu oluşturduk.
         – Oluşturduğumuz formun araçlarının özelliklerini değiştirerek kendimize göre ayarladık
         – Excel 'e geri dönerek verilerimizin girileceği tabloyu ekledik.
         – Excel 'de oluşturduğumuz formu göstermesi için bir düğme ekledik.
         – Excel'de oluşturduğumuz düğmeye formu göstermesi için bir kod ekledik.
         – Visual Basic ortamına geri geldik ve verileimizin eklenmesi için formun düğmesine kod ekledik.
         – Excel ortamına geri geldik ve oluşturduğumuz düğmeye tıklatık form karşımıza geldi
         – Karşımıza gelen forma verileri girdik. Grdiğimiz veriler tablomuza eklendi ve mesaj kutuyla onaylandı

Excel'de form ile veri girişi bu şekilde.

Görüşmek üzere…

79,638 total views, 0 views today

15 thoughts on “Excel’de Form ile Veri Girişi

 1. bizbe.biz dedi ki:

  Wonderful site. Plenty of helpful information here. I am sending it to some friends ans also sharing in delicious.
  And of course, thank you for your effort!

 2. ümit dedi ki:

  excel vba projesi icinde   vısual basıç kodlarını kullanma şansı varmı örnek  bir çok vba projesinde mail atma kodları sorunla karşılaşırken  vb.net  de bu sorun yok   vb.net de yazdımız  mail atma kodlarını excel vba da nasıl kullanırız 

 3. kaptan dedi ki:

  çok pratik ve güzel anlatım olmuş. emeğinize sağlık.

  1. Admin dedi ki:

   İşinize yaradıysa sevindim 

   1. canberk dedi ki:

    Merhaba sizden bir isteğim olacak mümkünse bir butonla daha eklediğimiz bilgileri form ekranı üzerinde görebilme şansımız olur mu acaba?

    1. Admin dedi ki:

     İlerleyen zamanlarda böyle bir çalışma gerçekleştirebiliriz sitemizi takipte kalın. iyi günler

      

     1. ayhan dedi ki:

      baya bi faydalandım çok teşekkür ederim acaba bir de userform dan girişde aynı ismi 2 kez girmeyi veya tarih kontrolünü falan nasıl yapabilirim? yani verileri yazarken nasıl denetletebilirim ? normalde excelde formül ile kenarda bir hücrede “eğer” ile uyarı yaptırabiliyorum ama userform biraz ağır geldi?

     2. Admin dedi ki:

      ilerleyen zamanlarda araştırabiliriz 🙂

 4. Karaman dedi ki:

  Erhan bey, örneğiniz benim için çok faydalı oldu. Örneğinizden yola çıkarak azıcık geliştirmek istedim fakat yapamadım. Başlangıç seviyesinde biri olarak yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi yapmış olduğunuz form üzerine ben iki adet radio buton ekledim. Bay ve bayan olarak. Bay ve bayan ı ayrı sayfalara kayıt etmesini istiyorum. excel kitabında da sayfa1 i bay, sayfa2 yi bayan olarak isimlendirdim. Eğer radio butonda bay ı seçmiş isem kaydet butonuna bastığım zaman sayfa1 e kaydetmesini istiyorum. Ya da bayan radio butonu işaretlemiş isem sayfa2 ye kayıt etmesini istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Admin dedi ki:

   İlerleyen zamanlarda çalışmanız ile alakalı makale paylaşılacaktır. Yorumunuz için teşekkürler siteyi takipte kalın 🙂

 5. Candice dedi ki:

  thanks for the info

 6. AHMET MARAŞ dedi ki:

  SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ELLERİNİZE SAĞLIK ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN. ALLAH BEREKETİNİZİ ARTIRSIN. HAYIRLI KAZANÇLAR VERSİN

  1. Admin dedi ki:

   Cok tesekkurler

 7. eshabil dedi ki:

  Çok teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederim sitemizi takipte kalin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website

Spam Protection by WP-SpamFree