Merhabalar,

1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıda diğer bakanlıklar gibi  Elektronik Belge Sistemine geçiş yapacak. Bu sistemde yazışmalar internet üzerinden olup E-imza ile imzalanacak ve yazıcı kullanımına gerek kalmayacak. Bu sistem şuanda deneme modunda aktif olarak çalışıyor. Personeller buradan girerek örnek yazı hazırlayabilirler. Şimdi bizde Tarım Bakanlığı Elektronik Belge Sisteminde örnek yazımızı hazırlayalım.

1) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Elektronik Belge Sistemi olan http://e-belgetest.tarim.gov.tr/ adresine tıklayın.
1

2) Kullanıcı Adı Tarım Bakanlığının kullanmış olduğunuz E-Posta adresindeki ad.soyad (Örn. ali.öztürk), şifre ise 123 tür Kullanıcı Adı ve şifreyi yazıp giriş yapalım ve Evrak İşlemleri düğmesine tıklayıp Evrak Oluştur'a tıklayalım
2

3) Kaşımıza yazıyı yazacağımız sayfa geldi öncelikle yazımız için gerekli bilgileri girmemiz gerekiyor. Bunun için üst kısımda bulunan Bilgileri kısmına tıklıyoruz.
3

Buradaki başlıkları açıklayacak olursak;

     – Konu Kodu : Yazacağımız yazının konusunun kodunu belirtir. Konu Kodunun hemen yanında bulunan kutucuklardan ortadakini (Ağaç Olarak Kullan) tıklayın ve açılan kuçuk pencereden konunuzu seçin.

     – Konu : Yazacağınız yazıonın konusunu belirtir. Konu kodunda bulamadığınız konu varise buraya el ile de konu girebilirsiniz.

     – Kayıt Tarihi : Bu alan otomatik olarak dolduralacaktır. Bu yüzden buraya dokunmuyoruz.

     – Güvenlik Kodu : Yazdığınız yazının güvenlik açısından durumunu belirtir. Yandaki açılır listeyi açarak istediğiniz değeri verebilirsiniz.

     – İvedilik : Yazdığınız yazının aciliyet durumunu ifade eder. Yanındaki açılır listeyi kullanarak istediğiniz değeri verebilirisiniz.

     – Miat : Yazdığınız yazının hangi tarihe kadar cevabının yazılması gerektiğini belirten değerdir. Buraya takvimden istediğiniz tarihi verebilirsiniz.

    – Bilgi : Yazdıpınız yazının bilgisinin olmasını istediğiniz kişi veya kutum varsa bu alana girebilirisiniz. Bunukutucuktan ortadakinin için yanki üç kutucuktan ortadakini (Ağaç olarak kullan) seçin ve kişiyi veya kurumu seçin.

    – Gereği : Yazıyı Yazacağınız kurumu belirtir. Buraya Yazacağınız kurumu sistem arar ve bulur bulduğu kurumu tıklayıp seçin.

    – Onay Akışı : Yazdığınız yazının paraflanması ve imza aşamalarının kimler tarafından gerçekleşeceğini belitir.  Ortadaki kutucuğu (Otomatik onay akışını kullan) tıklayın sağda onay akışını gerçekleşecek kişiler görünecektir. sizin ve müdürürünüzün ismi işaretli kalsın altındaki diğer isimlerdeki işaretleri kaldırabilirisiniz. Burada siz paraflayacaksınız. Müdürünüz imzalayacaktır. Müdürünüzün isminin karşısındaki paraflama yazan yere tıklayıp imzalama olarak dğeiştirin ve altta kullan 'ı tıklayın.

    – Kaldırılacak Klasör : Yazdığınız yazının işlemi bittiğinde kaldırılacağı klasörü belirtir. yandaki kutucuktan en osldakini (Ağaç olarak kullan) tıklayıp kaldırılacak olan klasörü secebilirsiniz.

4) Bu işlemleri ayarladıktan sonra yukarıdaki menülerdenekleri bölümüne tıklayalım ve yazımızın ekleri var ise eklerini sisteme yükleyelim.
1

Dosya Seç düğmesine tıkayarak bilgisayarımızdan yazımızın ekini seçip sisteme yükleyelim. daha sonra açıklama kısmındaki sarı kutucuğa yazımızın ekinin ismini yazalım. (Örn. TC Kimlik Fotokopisi) . Eğer yazımız bilgisayar ortamında değil ise üst kısımda yer alan fiziksel ek ekle kısmına yıkayarak yazının tarih ve numarasını da yazabilirsiniz.(Örn. 12.04.2016 Tarihli 123565 sayılı yazınız) daha sonra ekle diyerek ekimizi yazıya ekleyelim.

5) Daha sonra üst kısımda bulunan ilgileri kısmına tıklayalım ve yazımızın hangi yazıya istinaden yazıldığını gösteren ilgiyi ekleyelim.
2

Dosya Seç düğmesine tıkayarak bilgisayarımızdan yazımızın ekini seçip sisteme yükleyelim. daha sonra açıklama kısmındaki sarı kutucuğa yazımızın ekinin ismini yazalım. (Örn. 12.04.2016 Tarihli 123565 sayılı yazınız) . Eğer yazımız bilgisayar ortamında değil ise üst kısımda yer alan fiziksel ek ekle kısmına yıkayarak yazının tarih ve numarasını da yazabilirsiniz.(Örn. 12.04.2016 Tarihli 123565 sayılı yazınız) daha sonra ekle diyerek ekimizi yazıya ekleyelim.

6) Üst kısımda yer alan ilişikteki evraklar kısmına tıklayalım ve yazımız ile ilişikli evrakaları bilgisayarımızdan yükleyebiliriz.
3

7) Yukarıdaki bilgileri girdiğimizde aşağıdakine benzer ekran karşımkıza çıkacak.
4

8) Bu bilgileri girdikten sonra yazımızı yazmaya başlayabiliriz şimdi yazımızı yazmaya başlayalım.
6

Yazımızı yazdık sağ üst köşeden kaydet 'i tıklayalım. Kaydettikten sonra sağda bulunan Parafla 'yı tıklayın ve açılan küçük pencereden s-imzayı seçip imzala 'yı tıklayın.
Yazımızın bilgilerini, eklerini, ilgilerini, ilişiklerini girdik. sonra yazımızı yazdık kaydet diyip parakfladıktan sonra s-imza ile imzaladık yazı üst amirinizin hesabına imzalanmak üzere gönderildi yazı yazma işlemi bu şekilde yapılmakta.
İşlem yaptığınız yazıyı görmek için soldaki menüden işlem yaptıklarım altında bulunan parafladıklarım kısmına tıklayın.

7

Parafladığınız evraktakı görüntülemek için seçili olan yazının altında bulunan üç işaretten ortadakini (İçeriği Göster) tıklayın ve açılan pencerede sağ üst kısımda bulunan içeriği göster'i tıklayın.
Adsız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Elektronik Belge sisteminde örnek yazı oluşturma şekli bu şekildedir. Kolay Gelsin

70,757 total views, 0 views today

2 thoughts on “GTHB E-Belge Sistemi

  1. MUSTAFA dedi ki:

    şifremi unuttum ne yapabilirim ?

  2. Admin dedi ki:

    Sistem Yöneticinize başvurun. Size Geçiçi bir şifre gönderecektir. Geçici şifre ile mail.tarim.gov.tr adresine girip şifrenizi yenileyin. Yenilediğiniz şifre ile E-Belge.tarim.gov.tr 'ye giriş yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website

Spam Protection by WP-SpamFree