BİTCOİN NEDİR?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bulunan ve günümüzde dijital para birimi olarak kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır. Herhangi bir resmi kuruma, devlete veya bankaya ait olmayan bitcoin dijital para birimi, farklı devletlerin para birimleri ile alınıp satılabilir. Dünya’nın yeni alternatif para birimi olarak lanse edilen bitcoin, gün geçtikçe kullanım alanları genişliyor. Birçok devlet ve kurumlar bu gelişmeye sessiz kalmayıp bitcoin dijital para birimini kabul etmişlerdir. Bazı internet siteleri, işletmeler ve markalar bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Bu firmaların güncel listesine internetten ulaşabilirsiniz.

BİTCOİN ALIŞ VE SATIŞ İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Bitcoin sanal para satan birçok web site bulabilirsiniz. Fakat bu konudaki tavsiyelerimiz çalıştığınız firmayı mutlaka araştırmalısınız ve firmayla ilgili yorumları dikkate almanızı öneririm. Bu konuda tavsiyem yıllarca istikrarlı çalışan ve bugün bana güven veren tek firma btcturk tür. Buradan ücretsiz hesap açıp kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirdikten sonra, bitcoin alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Alınan bitcoin, blockchain gibi güvenirliği yüksek dijital cüzdanlarda saklanır. Kullanacağınız dijital cüzdanı iyi seçmenizi öneririm. Alış işlemi, doğrulama kodunu cüzdana onaylatıp  işleminiz gerçekleşir.  Satış işlemi ise göndericinin cüzdan ID nize , onayladığı tutarı gönderebilir..

BİTCOİN NASIL ÜRETİLİR?

Bitcoin hakkında en büyük soru işaretlerinden biri budur aslında. Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin çalışma mantığını sanırım bakkal defterine benzetebiliriz.  Bir çoğumuzun bakkaldan alışveriş yapıp veresiye yazdırdığı olmuştur. Ay sonu hesap ödeyebilmemiz için aldığımız her ürünü bakkal Arif abi veresiye defterine kayıt eder. Alınan tüm ürünler ve ne kadar alındığı sadece bakkal Arif abinin defterin de kayıtlıdır. Şimdi bitcoini düşünelim;  Dünya üzerinde her dk alış-satış, ya da bitcoin ile alışveriş işlemi gerçekleşiyor. Bu milyonlarca işlem, dünya üzerindeki tüm dijital cüzdan sahibi milyonlarca kişinin defterine bakkal Arif abinin defteri misali aynı anda zincir halkası gibi işlem sırasına göre yazılıyor. Dünyadaki milyonlarca defterin aynı anda hacklenme ihtimali çok düşük olduğu için güvenlik konusunda içinizi rahatlatıyor.  Böylesine büyük verilerin işlenip, bu hızda gerçekleştirmek ve bu değerli bilgilerin güvenliğini sağlamak, merkezi ve kuruluşu olmayan para birimi için imkânsız olurdu. Yüzbinlerce kullanıcı sisteme dahil olup işlemlerin gerçekleşmesi için bilgisayarların işlemci ve ekran kartlarını kullanıma açar. İşlenen veri karşılığında, (buna zincire eklenen halkalar da diyebiliriz.) bitcoin elde edilir.

BİTCOİN YATIRIMI HAKKINDA DÜŞÜNCELER…

Bitcoin yatırımı, 2008 yılından beri inanılmaz yükselme göstererek bugün 11.400,00$ seviyelerinde. İlk günlerde bitcoin alan kişiler bugün milyoner diyebiliriz. Bu gelişmeleri gören kişilerin aklına ilk gelen haliyle bitcoin yatırımı oluyor.  Fakat bitcoin yatırımı yapıp, zarar eden ve hüsrana uğrayan insanları gördükçe, yatırımcıların kafasında soru işareti oluşuyor. Acaba bitcoin değer kaybetmeye devam mı edecek şeklinde. Fakat bazı ekonomistler ve politikacılar bitcoin in gelecek vaat ettiğini söylerken, ufak bir kısmı da güvenilir bir liman olmadığını söylüyor. Merkezi ve enflasyona bağlı bir değeri olmadığı için yatırımcıların çok temkinli ve dikkatli olmaları öneriliyor. Yatırımcıların küçük miktarlarda bitcoin alışverişi yaparak sisteme hakim olmaları ve bitcoin değer artış oranını takip etmeleri bu sektörü öğrenmeleri için önemli adım olacağı birçok kişinin ortak fikri. Siz de eğer bitcoin yatarımı yapacaksanız bizimde fikrimiz bu yönde. Takdir edersiniz kimse bilmediği bir işten kazanç sağlayamaz. Bu yüzden bitcoin e hakim olup bu işten nasıl kar edebileceğinizi zamanla görmeniz ve bunu deney etmenizi öneririm.

KAYNAK :fikirmakinesi.net

171 total views, 0 views today

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website

Spam Protection by WP-SpamFree