Merhabalar,

İnternet’te çokça vakit geçiren, hoşuna giden bilgi sahibi olduğu siteleri tekrar kolay bir şekilde ziyaret etmek için kullandığımız yöntemdir. Siteyi yer işaretlerine kaydetmek. Ancak bilgisayarımıza format attığımızda verileri yedekleriz lakin chrome tarayıcımız da ki yer işaretlerini yanı önceden hoşumuıza giden ve yer işaretlerine eklediğimiz sitelerin yedeğini almayı fazla düşünmeyiz. Bu işlemi aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

 1. Chrome tarayıcınızdaki sağ üst kısımda bulunan üç nokta simgesine tıklayın. Ardından yer işaretleri ve yer imi yöneticisi adımlarını izleyin.
 2. Yer imlerinizin olduğu pencere çıkacak karşınıza. Bu pencereden yine sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayıp yer işaretlerini dışa aktar bölümüne tıklayın.

 3. Ardından kaydet penceresi açılacaktır. Dilediğiniz yere kaydedin.
 4. Şimdi chrome ‘den farklı bir tarayıcı açalım. Kaydettiğimiz yer imlerini açtığımız tarayıcıya aktaralım. Örnek olarak EDGE Tarayıcısını açalım. Sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayın ve ayarlar bölümüne tıklayın.
 5. Açılan bölümden Sık kullanılanlar ayarlarını görüntüle düğmesine tıklayın.

 6. Hangi tarayıcıdan sık kullanılanları içeri alacaksak o tarayıcıyı seçiyoruz. Biz Chrome ile çalıştığımızdan Chrome ‘yi seçip içeri aktar düğmesine tıklıyoruz.

 7. EDGE tarayıcısındaki işaretli simgeye tıklayın. Ardından sık kullanılanlar çubuğu –> Chrome öğesinden içeri aktarıldı –> Yer İşaretleri çubuğuna tıklayın.

 8. Bu Şekilde Chrome tarayıcımızdaki yer işaretlerimizi EDGE tarayıcımızda aktardık.Şimdi mozilla tarayıcımıza aktaralım. Tarayıcımızdaki işaretli simgeye tıklayın. Ardından tüm yer imlerini göster bölümünü tıklayın.

 9. Açılan pencereden İçe aktarma ve yedekleme düğmesine tıklayın. Ardından başka bir tarayıcıdaki verileri içe aktar seçeneğine tıklayın.

 10. Eklemek istediğimiz tarayıcı Chrome olduğu için Chrome seçip ileri düğmesine tıklıyoruz.

 11. Açılan pencereden size uygun olan seçenekleri işaretleyip ileri düğmesine tıklayın. İşlem bittiğinde bitir düğmesine tıklayın.

 12. Ardından mozilla tarayıcısını açın ve yer imleri araç çubuğundaki Google Chrome yer imleri klasörüne tıklayıp aktardığımızın hepsini görebilirsiniz.

Makalemizde işlediğimiz gibi Chrome de bulunan Yer İşaretletimizi önce yedek aldık. Yedek almamızın nedeni herhangibi bilgisayar formatlama sonrasındaki yer işaretleri kaybımızı önlemekdir. Sonra Chrome ‘deki yer işaretlerini başka tarayıcılara aktardık.

kolay gelsin….

118 total views, 0 views today

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website

Spam Protection by WP-SpamFree